Ciekawe okazy ptaków

Sójka to reprezentant rodziny krukowatych. Jest średnim ptakiem, który zamieszkuje prawie całą Euroazję oraz północno-zachodnią część Afryki. Także na obszarze Polski gatunek ten niewątpliwie traktować można jako popularny. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej kolorowych ptaków z rodziny krukowatych, które zobaczyć można na obszarze całej Europy.

Jego niecodziennie połączenie czerwonobrązowej barwy ciała z przeplatającą się czernią oraz niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, że ptak ten jest niezwykle prosty do rozpoznania. Samiec i samica sójki posiadają takie same ubarwienie , a także szalenie zbliżone do siebie rozmiary ciała. Przepiękne prążkowane pióra sojki niezwykle często można zobaczyć w spadających liściach z drzew, bowiem to właśnie w okresie jesieni ptaki te się pierzą, tracąc swoje pióra.

Ptaki okazy

Pióra sojki potrafią powiedzieć bardzo {dużo|wiele o niej samej. Starczy zaledwie jedno pióro, aby orientujący się w temacie ornitolog, mógł powiedzieć, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których określa się wiek tych ptaków. Długość ciała sojki osiąga co najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka mieści się natomiast w przedziale od 52 do 58 centymetrów.

Ptaki te niepodważalnie nie są zaliczane do większych, a masa ich ciała wynosi najczęściej od 150 do 180 gram. Sojka jest ptakiem, którego w okresie letnim można rozpoznać po charakterystycznym, ostrym skrzeku „kreecz”, bądź też „kaszach”. Jest to ptak szalenie głośny, który ma zdolność do naśladowania głosów ptaków, które miał okazję poznać podczas swoich wojaży. Sójka to również ptak wybitnie czujny, który niejednokrotnie nazywany jest „strażnikiem lasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *