Ciekawe okazy ptaków

Sójka to reprezentant rodziny krukowatych. Jest średnim ptakiem, który zamieszkuje prawie całą Euroazję oraz północno-zachodnią część Afryki. Także na obszarze Polski gatunek ten niewątpliwie traktować można jako popularny. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej kolorowych ptaków z rodziny krukowatych, które zobaczyć można na obszarze całej Europy.

Jego niecodziennie połączenie czerwonobrązowej barwy ciała z przeplatającą się czernią oraz niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, że ptak ten jest niezwykle prosty do rozpoznania. Samiec i samica sójki posiadają takie same ubarwienie , a także szalenie zbliżone do siebie rozmiary ciała. Przepiękne prążkowane pióra sojki niezwykle często można zobaczyć w spadających liściach z drzew, bowiem to właśnie w okresie jesieni ptaki te się pierzą, tracąc swoje pióra.

Ptaki okazy

Pióra sojki potrafią powiedzieć bardzo {dużo|wiele o niej samej. Starczy zaledwie jedno pióro, aby orientujący się w temacie ornitolog, mógł powiedzieć, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których określa się wiek tych ptaków. Długość ciała sojki osiąga co najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka mieści się natomiast w przedziale od 52 do 58 centymetrów. Czytaj dalej Ciekawe okazy ptaków